I torsdags meddelade Karlstads universitet att en inplanerad föreläsning med konstnären Lars Vilks den 17 mars ställs in av säkerhetsskäl. "Yttrandefriheten vid universiteten bestäms med andra ord genom tillräckligt mycket våld", konstaterade konstnären på sin blogg.
Nu blir föreläsningen med den bland många muslimer hatade konstnären av ändå. Studenterna på skolan vägrar nämligen, tillskillnad från universitetsledningen, ge efter för hotet från muslimska extremister.
– Det är viktigt att stå upp för yttrandefriheten, vi får inte låta terrorismen och extremismen segra. Därför kommer vi att genomföra föreläsningen. Vi tittar just nu på olika möjligheter och alternativ som finns så att vi ska kunna ha en så säker föreläsning som möjligt, säger utrikespolitiska föreningens ordförande Paula Holst till SVT.
Holst är dessutom mycket kritisk till universitetets agerande i frågan eftersom polisen sagt att man kan garantera säkerheten, men universitetet trots det ställt in föreläsningen. Från universitetets sida gör man däremot en annan bedömning.
– När vi pratar med polisen så kan vi mellan raderna utläsa att det inte är helt riskfritt, säger Jan Gambring som är säkerhetsansvarig på universitetet.