Konflikten i Ukraina

10.000 desertörer i Ukraina

Publicerad 11 februari 2015 kl 20.22

Utrikes. Tusentals ukrainare står inför åtal efter att ha vägrat att delta i det USA-understödda kriget mot separatistiska landsmän i den östra delen av landet.

Dela artikeln

Regeringen i Kiev har sedan inbördeskrigets början haft stora problem med inkallade soldater som flyr undan tvånget att delta i striderna mot separatisterna. För att råda bot på problemet stiftade parlamentet förra veckan en ny lag som gör det möjligt att summariskt avrätta desertörer.

Samtidigt har många redan åtalats för sin stridsvägran. Ukrainas militära riksåklagarmyndighet har väckt knappt 2.000 brottmål för desertering och totalt är 10.000 personer inblandade, uppger vice riksåklagare Anatolij Matios.

Hälften av de efterlysta uppges ha deserterat genom att vägra dra tillbaka från Krim efter att halvön annekterats av Ryssland. Ytterligare 1.500 misstänks för värnpliktsvägran och 3.000 för smitning. Ännu ett antal personer anklagas för insubordination.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 431278889


Varnish cache server

Irans huvudstad "får Gaza-behandlingen". Sjukhusen och skolorna bombarderas och barn ligger begravda under rasmassorna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0