35 års fängelse för mord på svenska

Publicerad 13 februari 2014 kl 07.59

Utrikes.Den 30-årige arab som i juni 2011 mördade en 18-årig svenska i utvandrarkolonin Fuengirola döms nu till 35 års fängelse av en domstol i Málaga, rapporterar Svenska Magasinet på Solkusten.

Gilla artikeln på Facebook

Gärningsmannen, som kommer från Marocko, tog sig in i de två svenskornas rum på ett vandrarhem för att våldta dem när tumult uppstod i samband med att svenskorna försökte försvara sig.

30-åringen döms förutom för mord även för våldtäkt och mordförsök på kvinnans svenska rumskamrat. Hon hade knivsår i halsen, huvudet och bröstet, skador som ”visar att mannen hade avsikt att döda” skriver rätten.

Mannen ska även betala 300.000 euro till den döda kvinnans mor och till vandrarhemmet, skriver Svenska Magasinet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0