51 döda i serbisk översvämning

Publicerad 30 maj 2014 kl 07.02

Utrikes. Totalt 51 personer har fått sätta livet till under översvämningen i Serbien i maj, förkunnade landets premiärminister Aleksandar Vucic under ett parlamentssammanträde.

Dela artikeln

– Regeringen har gjort allt som stått i sin makt och reagerat mycket fort för att rädda människors liv och egendom, sade Vucic.

Dagen innan meddelade premiärministern att naturkatastrofen har lett till förluster på cirka en miljard euro.

I Bosnien har 21 personer dött i samband med översvämningen, som beskrivs som den värsta i området på över hundra år, rapporterar Inquirer. Två har också omkommit i Kroatien.


Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Folkutbytet

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Unga räknar med att behöva ta blancolån för att ha råd med kontantinsatsen

"Ett systemfel.". Mer än var tredje tror sig inte längre ha råd att ta ett bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0