Regeringsbildningen

Besked från talmannen på fredag

Publicerad 22 november 2018 kl 14.27

Inrikes. Centerledaren Annie Lööf misslyckades med sin sonderingsrunda. Därför fortsätter talmannens arbete med att ta fram en regering. På fredag håller han en ny presskonferens, efter att ha talat med alla partiledare över telefon.

Dela artikeln

I morse tog talmannen Andreas Norlén emot Annie Lööfs (C) rapport från det sonderingsuppdrag hon har haft. Beskedet var att inte hon lyckats lösa regeringsfrågan.

– Viljan är inte tillräckligt stark i statsministerfrågan. Ingen sida vill tolerera den andra, sade hon under en pressträff på förmiddagen.

– Ett eller flera partier säger nej till blocköverskridande samarbete. Mina vägar är blockerade. Jag ser det inte meningsfullt att begära ytterligare tid.

Därefter överlade talmannen med de vice talmännen.

Andreas Norlén kommer nu under torsdagen att tala med riksdagspartiernas partiledare per telefon.

Klockan 10 i morgon fredag ska han sedan hålla en pressträff om hur arbetet ska fortsätta.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 641279374


Varnish cache server

Tonåringar lockades till gården i Skåne. Skulle utbildas till jockeyer – fick i stället arbeta sex dagar i veckan utan lön.0 Plus

Mer från Inrikes

Ebba Busch försvarar Agnes Wold – röstade själv för att förbjuda försök att bota transvestiter

Vice statsministern varnar för "cancelkultur".. Men både KD och SD sa förra veckan ja till att införa fyra års fängelse för "omvändelseförsök". 0 

Svenskt Näringsliv kräver ökad invandring

"Vi behöver öka arbetskraftsinvandringen, inte minska den.". Varnar för "kompetensbrist" om inflödet från tredje världen inte tar fart ordentligt.0 

Polska tricket avslöjat. Detta påträffades i "hantverkarens" firmabil.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0