Brexit

Brexit förlängs med sex månader – Löfven: "Jag är nöjd"

Publicerad 11 april 2019 kl 11.33

Inrikes. Under ett extrainsatt EU-möte i Bryssel beslutades att Brexitförhandlingarna ska förlängas med ett halvår.

Dela artikeln

För snart tre år sedan folkomröstade britterna om att lämna EU. Detta demokratiska beslut är dock inget som vare sig Storbritanniens eller EU:s politiker ännu fullföljt.

Nu har i stället EU:s stats- och regeringschefer beslutat om att förlänga Storbritanniens förhandlingsperiod med sex månader.

Landet har därmed till och med 31 oktober på sig att godkänna utträdesavtalet.

– Det har varit en lång kväll. När vi gick in i mötet riskerade vi en situation där Storbritannien skulle lämna EU utan överenskommelse – alltså under oordnade former – inom mindre än 54 timmar, sade statsminister Stefan Löfven efter mötet enligt regeringens hemsida.

– Den situationen har vi nu kunnat undvika med den överenskommelse som nåtts. Överenskommelsen innebär att vi ger Storbritannien en förlängning till 31 oktober och att en utvärdering görs i samband med Europeiska rådets möte i juni.

Enligt SVT Nyheter är den svenske statsministern lättad över beslutet, och menar att företag och privatpersoner nu kan lugna ner sig lite.

– Ja, jag är nöjd. Det är bra att få en överenskommelse. Alternativet hade varit att vi hade fått ett oordnat utträde, säger Löfven till SVT.


Bubblan Sverige

Skandalsiffror över andelen skattefinansierade invånare i ny rapport. Nästan ingen i landet har ett hederligt – icke skattefinansierat – jobb.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0