Ett hundratal nationalister protesterade utanför riksdagen

Publicerad 1 november 2012 kl 07.55

Inrikes.Ett hundratal kurdiska nationalister protesterade utanför riksdagen för att belysa den så kallade kurdfrågan och att flera hundra kurdiska fångar hungerstrejkar i turkiska fängelser, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Sedan i tisdags har ett antal kurdiska nationalister strejkat utanför riksdagen för att kräva att den svenska regeringen med "omedelbar verkan ingriper i situationen och medlar mellan den turkiska AKP-regeringen och de fängslade hungerstrejkande kurdiska politikerna, för att hindra dödsfall", skriver kurd.se.

Demonstranterna vill sätta fokus på den så kallade kurdfrågan, ett bildande av en självständig kurdisk stat, samt situationen för kurdiska militanta separatister och politiker som sitter i turkiska fängelser. Bland annat vill man att ledaren för terrorstämplade PKK, Abdullah Öcalan, ska friges.

Några demonstranter sover utanför riksdagen i sovsäck i väntan på ett uttalande från den svenska regeringen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sänkt matmoms "en elegant förolämpning mot svenska folket"

Jurist: Sänk skatten på arbete istället. ”Även den som endast tjänar 15.000 kronor i månaden har ett skattetryck på cirka 45–50 procent”.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Flera dömda klimataktivister ställer upp i kyrkovalet

Fast för bland annat olaga intrång.. "Man har rätt att göra det i ett gott demokratiskt samhälle".0 

Benjamin Dousa kränkt av Stegruds konstaterande

Är själv turk på fädernet.. Sågar även Åkessons påstående om att det skulle vara "förfäderna" som byggt upp Sverige.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur