Centern och pedofilerna

Fredrick Federley ska predika om "svenska värderingar" i kyrka

Publicerad 21 december 2021 kl 21.18

Inrikes. Den tidigare C-toppen och gayprofilen Fredrick Federley har bjudits in till Stensjökyrkan i Mölndal för att hålla låda om "svenska värderingar" – något som väcker kritik.

Dela artikeln

Fredrick Federley tvingades i november förra året lämna politiken efter att Stoppa Pressarna avslöjat att han hade ett homosexförhållande med en barnvåldtätksman som nyligen släppts ur fängelset.

Så sent som på måndagen avslöjade Stoppa Pressarna att C-profilen nu träffar en annan nymuckad barnvåldtäktsman.

Samme Fredrick Federley har samtidigt bjudits in av Svenska kyrkan för att tala på temat "svenska värderingar".

Den 1 februari ska Federley vara på plats i Stensjökyrkan i Mölndal för att prata om "liberalism, kristna värderingar och kärleken till skapelsen", enligt Svenska kyrkans hemsida.

Evenemanget har väckt uppståndelse på sociala medier. Bland annat flaggar journalisten Joakim Lamotte för att han kommer att besöka föreläsningen.

Församlingsherden Stefan Risenfors står fast vid sitt beslut att bjuda in Fredrick Federley, rapporterar Samnytt.

– Det viktiga för mig är att han inte är anklagad för pedofili. Han har gjort misstaget att inte ta reda på tillräckligt mycket om sin sambo, och eventuellt har han inte varit helt sanningsenlig i media om vad han visste, säger Stefan Risenfors till sajten.


Nyheter från förstasidan

Kritik när Sverige lånar till sänkt matmoms inför valet

Egna expertmyndigheten sätter ned foten. "Kommande generationer får betala", enligt Finanspolitiska rådet.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0