Har genomfört attentat mot Tysklands ambassadör och Mercedes-Benz.

" />

Har genomfört attentat mot Tysklands ambassadör och Mercedes-Benz.

" />

Har genomfört attentat mot Tysklands ambassadör och Mercedes-Benz.

" />
Foto: Joanna/CC-BY

Grekiska extremister förklarar krig mot Tyskland

Publicerad 13 februari 2014 kl 17.31

Utrikes.En ny vänsterextrem organisation i Grekland har förklarat krig mot "den tyska kapitalistmaskinen", rapporterar RT. Gruppen har tagit på sig skulden för attentat mot biltillverkaren Mercedes-Benz och den tyske ambassadörens residens.

Gilla artikeln på Facebook

Den anarkistiska organisationen "Popular Fighters" har trätt fram som ansvariga för en misslyckad raketattack mot Mercedes-Benz kontor i Aten den 12 januari.

Gruppen, som dessutom genomborrade den tyske ambassadörens residens med kulor i slutet av december, har i ett manifest förklarat att attentaten riktades mot "den tyska kapitalistmaskinen".

"När vi överöste i den tyske ambassadörens hem med skott så tänkte vi på de tusentals människor som står i kö vid soppkök ... arbetslösa, de som arbetar för 400 euro [i månaden]", står det i manifestet.

Många greker skyller den nuvarande svåra ekonomiska situationen på att Tyskland tvingat Grekland till drastiska åtstramningar. Arbetslösheten nådde i slutet av förra året 28 procent och både vänster- och högerextremismen får ett allt starkare fotfäste i landet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0