Gymnastiksal brann ned vid skolbrand i Västerås

Publicerad 29 mars 2016 kl 11.28
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En misstänkt anlagd brand bröt igår kväll ut i Önstaskolan i Västerås.

Dela artikeln

Larmet om branden kom in omkring kvart över åtta på kvällen, skriver polisen på sin hemsida. En stor insats med polis och räddningstjänst sattes in, men det tog ett par timmar innan branden var under kontroll.

Vid tiotiden påbörjades evakuering av ett hundratal kringboende på grund av den kraftiga rökutvecklingen, de boende fick en dryg timme senare återvända till sina bostäder. Enligt vlt.se är det skolans gymnastiksal som eldhärjats. En förundersökning om mordband har inletts.

Senare under natten brann även bilar på Loftbodsvägen i Västerås, någon eller några tände eld på en bil och branden skadade därefter ytterligare tre bilar.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0