Hundratals egyptiska män attackerade demonstration mot sexöverfall

Publicerad 9 juni 2012 kl 03.11

Utrikes.En liten grupp av kvinnor demonstrerade mot sexuella överfall och trakasserier. Demonstrationen skyddades av män som stödjer kvinnornas sak. Hundratals män stormade efter ett tag demonstrationen. Bråk utbröt och vakterna kunde inte skydda alla kvinnorna från att bli antastade.

Gilla artikeln på Facebook

Omkring 50 kvinnor demonstrerade mot sexuella överfall och sexuella trakasserier på Tahrirtorget i Kairo i fredags. På torget fanns också en större grupp anhängare av manligt kön. De hade formerat sig i en ring runt deltagarna för att agera livvakter och skydda deltagarna. Kvinnorna bar skyltar med meddelanden som "folket vill hugga handen av de som sextrakasserar" och skrek slagord som "egyptiska tjejer säger det högt - sexuella trakasserier är barbariskt".

När deltagarena hade nått ett hörn på torget blev de överfallna och häcklade av hundratals män. De båda grupperna av män drabbade samman med med knytnävarna. En grupp kvinnor blev under bråket uppträngda mot ett metallräcke där män försökte stoppa in händerna innanför deras kläder och rycka deras väskor.

Till slut kunde demonstrationsdeltagarna hitta säkerhet i en närliggande byggnad. Antalet skadade är okänt. Attacken kan ha varit organiserad.

Sexuella trakasserier av kvinnor, även av muslimska kvinnor i niqab, har blivit vanligt på gatorna. Tidigare i veckan bevittnade en fotograf från Associated Press hur cirka 200 män överföll en ensam kvinna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Ryssland bygger nästan helt avfallsfritt kärnkraftverk

Återanvänder kärnbränslet.. Får svenska "framtidstekniken" att framstå som rena miljöboven.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0