Bostadsbubblan
KÖR ÖVER EXPERTERNA: En enig internationell expertis varnar Sverige för de höga bostadspriserna. Men Anders Borg och regeringen agerar tvärtemot kraven från EU och IMF - och försöker istället öka prisnivån ytterligare.
Regeringen

IMF varnar Borg: Din bostadsbubbla håller inte

Publicerad 1 juni 2013 kl 03.13

Inrikes.Internationella valutafonden (IMF) varnar Anders Borg för att ännu en gång blåsa upp den svenska bostadsbubblan. Enligt IMF måste istället kraftiga åtgärder sättas in för att få slut på lånefesten, som har gjort svenskarna till världens mest skuldsatta folk. Regeringen väntas dock inte ta till sig kritiken.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Ekot i Sveriges Radio kräver IMF att regeringen inför amorteringskrav för nya bolån, höjer fastighetsskatten och avskaffar eller sänker ränteavdraget för bolån. Dessutom bör det så kallade bolånetaket - andelen av bostadens köpeskilling som kan lånas på banken - sänkas från 85 till 75 procent.

IMF:s ekonomer konstaterar att det finns för lite bostäder tillgängliga i svenska storstäder. Man föreslår därför marknadshyror, förenklade byggregler och åtgärder som stimulerar konkurrens i byggsektorn. I början av maj visade SVT Rapport att Sverige är det dyraste landet i hela EU att bygga en bostad i. Med 75 procent högre priser än EU-genomsnittet spelar Sverige i en egen divison.

Bostadsbubblan mot kollaps

Även EU-kommissionen riktade liknande krav mot Sverige tidigare i veckan och redan vid årsskiftet, vilket Fria Tider skrev om då.

Anders Borg och Fredrik Reinfeldt har dock, med stöd av övriga allianspartier och Sverigedemokraterna, istället försökt blåsa upp priserna på bostäder ytterligare genom att införa så kallade ockerhyror vid andrahandsuthyrning av bostadsrätter i Sverige. Och att regeringen kommer att börja ta till sig av den internationella kritiken är det inte många som tror.

"Naturligtvis kommer [man inte] att lyssna utan kommer fortsätta mumla om att balansera riskvikterna för bankerna. Det är ju ändå val nästa år, plus att bostads- och skuldbubblan nått katastrofala proportioner, så man gör sitt bästa för att få kraschen att inträffa efter valet och landa i knät på nästa regim", skriver ekonomibloggaren Cornucopia.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

7.000 kronor lägre pension och 2.000 kronor högre skatt varje månad

Reinfeldt: "Det går åt rätt håll".. Förre statsministerns löfte om att "jobba till 75" rycker allt närmare.0 

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0