Kvinna slagen medvetslös och våldtagen i Osby

Publicerad 26 mars 2017 kl 17.50
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna blev natten till söndagen utsatt för en våldtäkt i Osby i Skåne.

Dela artikeln

Kvinnan, som beskrivs som vuxen, ska enligt polisen ha blivit utsatt för en våldtäkt av en för henne okänd man. Övergreppet ska ha inträffat i närheten av vattentornet i Osby någon gång mellan klockan halv två och fyra på natten.

– Jag tror inte riktigt man är klar över vilken tid det här har skett helt exakt, säger Åsa Emanuelsson på Region Syd till Fria Tider.

Emanuelssons kollega Henrik Johansson säger till Aftonbladet att kvinnan blev slagen medvetslös.

– Kvinnan har blivit misshandlad så hon tappat medvetandet och när hon vaknade upp hade hon blivit våldtagen, säger han.

Polisen har under dagen genomfört en teknisk undersökning av den misstänkta brotts­platsen. Man vädjar nu till allmänheten för att få tag på vittnen till händelsen.

"Polisen vill ha in tips från allmänheten om de sett något som kan tillföras utredningen. Det gäller då iakttagelser gjorda mellan kl 01:30-04:00 i centrala Osby och i området kring vattentornet. Ring in tipset till 114 14", skriver polisen på hemsidan.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0