Mordet i Lövgärdet
Arkivbild.

Man mördad i Göteborg

Publicerad 11 maj 2017 kl 09.53

Inrikes. En 30-årig man har skjutits ihjäl i Göteborg på torsdagsmorgonen. Offret befann sig i en bil och flera skolungdomar ska ha sett händelsen, skriver SVT Nyheter. Händelsen rubriceras som mord.

Dela artikeln

Det var vid 09-tiden som polisen larmades om skottlossning i Lövgärdet i Göteborg. När polisen anlände till platsen hittades en man avliden.

– Det ska vara två personer som är skyttar och en tredje som satt i en bil som sedan användes som flyktbil, säger Thomas Fuxborg, presstalesman vid polisen i Götebog till SVT.

Enligt polisen har många, däribland flera skolungdomar, blivit vittnen till händelsen. Dessa förhörs nu av polis.

Polisen har spärrat av mordplatsen och tekniker har tillkallats. Hylsor har redan hittats på platsen.

En stor polisinsats med bland annat helikopter och hundar har inletts för att hitta förövarna. Sammanlagt ska tre misstänkta personer ha flytt från mordplatsen i en mindre blå bil, vars ena ruta kan vara tejpad.

Enligt polisens hemsida var gärningsmännen maskerade. Den mördade mannen är ännu inte identifierad.

På Nya Lövgäresskolan, som ligger i närheten av mordplatsen, hålls alla elever inne, säger skolans rektor till Expressen.

Polisen har inlett en förundersökning om mord.

Den avlidne mannen är troligen i 30-årsåldern, hemmahörande i närområdet, skriver polisen i en uppdatering på hemsidan.


Nyheter från förstasidan

M-topp rasar när SD vill rösta bort Ursula von der Leyen

Tomas Tobé (M) går i taket inför omröstning. "Motsatsen till regeringsduglighet – en present till Trump och till Putin."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0