Mordet i Lövgärdet

Två bilar i beslag efter mordet i Lövgärdet

Publicerad 12 maj 2017 kl 09.08

Inrikes. Polisen har beslagtagit ytterligare två bilar efter mordet på en lärare i Lövgärdet i Göteborg igår, skriver polisen på sin hemsida på fredagsmorgonen. Men ännu är ingen gripen för det brutala mordet.

Dela artikeln

Det var vid 09-tiden på torsdagen som en 30-årig man mördades i Lövgärdet i Göteborg. Två maskerade personer gick fram och sköt ihjäl mannen i hans bil. Senare visade det sig att mordoffret var lärare på Lövgärdesskolan, som ligger nära brottsplatsen.

Under torsdagseftermiddagen hittade polisen ett vapen på en lekplats som man först trodde kunde kopplas till dödsskjutningen. Vapnet har dock ingenting med mordet att göra, konstaterar nu polisen, som istället öppnat en separat utredning kring det funna vapnet.

Men polisen har beslagtagit ytterligare två bilar som kan vara intressanta i utredningen och som nu ska undersökas av polisens tekniker.

På torsdagen hämtade polisen också in två personer till förhör, men de är inte misstänkta och släpptes efter förhör.

Ingen har ännu gripits för mordet på den 30-årige läraren. Polisen säger att man kommer fortsätta med dörrknackningar under fredagen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 697526962


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0