Gymnasielagen
Svenska jurister oeniga om den nya lagen.

EU-domstolen ska avgöra om gymnasielagen är laglig

Publicerad 31 juli 2018 kl 14.19

Lag & Rätt. Eftersom svenska migrationsdomstolar gjort olika bedömningar om den så kallade gymnasielagen har Migrationsdomstolen i Göteborg idag beslutat att hämta in ett förhandsavgörande från EU-domstolen.

Dela artikeln

I början av juli sade Migrationsdomstolen i Malmö att den så kallade gymnasielagen, som medger uppehållstillstånd till afghanska män för studier på gymnasial nivå, inte får tillämpas.

Samma besked har sedan kommit från andra.

Men i slutet av förra veckan kom helt andra domar från Malmö och Luleå, som gav grönt ljus till lagen.

– Vi har funnit att det inte finns något absolut förbud i EU-rätten mot att man i nationella regler får göra undantag från kravet att identiteten ska vara styrkt, sade Ulrika Geijer, chefsrådman vid förvaltningsrätten i Malmö, till SvD i fredags.

Därför väljer idag Migrationsdomstolen i Göteborg en ny väg.

I lagbestämmelsen återfinns alltså ett lägre beviskrav för identitet än vad som normalt får anses gälla på migrationsrättens område. Det är den som det tvistas om.

"Sedan lagen trädde i kraft har frågan om det sänkta beviskravet står i överensstämmelse med såväl EU-rätten som svensk grundlag (regeringsformen) behandlats och bedömts på olika sätt mellan och inom migrationsdomstolarna i Malmö, Stockholm och Luleå. Bestämmelsen kan komma att tillämpas vid uppehållstillståndsprövningen i en mycket stor mängd öppna mål i migrationsdomstolarna", skriver Migrationsdomstolen i Göteborg.

Med hänsyn till det "oklara rättsläget" har domstolen därför beslutat att inhämta ett förhandsavgörande från EU-domstolen.

Den fråga som migrationsdomstolen begär svar på är om det sänkta beviskravet verkligen är förenligt med EU-rätten.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0