Wahid Baali, Tarik Chadlioui och Othman al Khamis är tre av de hatpredikanter som är inbjudna.

Stor jihadgala i Nederländerna

Publicerad 17 februari 2015 kl 14.29

Utrikes. Den 8 mars organiseras vad som kallas för en "jihadgala" i nederländska Rijswijk. Bland de inbjudna talarna finns flera kända hatimamer, skriver Tobbes medieblogg med hänvisning till Telegraaf.

Dela artikeln

Motståndare till evenemanget menar att hatimamernas inresa borde stoppas. Även politiker har nu fått upp ögonen för den stundande tilldragelsen, och högerliberala VVD anser att regeringen måste ingripa och förhindra att utländska hatpredikanter kommer in i landet. Partiet vill vidare se att organisatörerna av galan straffas.

VVD-ledamoten Malik Azmani säger att sammankomsten innebär en alltför stor risk för ordning och säkerhet.

– Dessutom är detta människor som predikar intolerans. Dem ska vi i vårt land inte erbjuda något podium, säger han.

Azmani uppmanar statssekreterare Fred Teeven att förvägra hatimamerna inträde i landet, exempelvis genom att inte ge dem något visum. Han ställer också frågan om det finns fler möjligheter att stoppa evenemanget. I ett videomeddelande låter dock en shejk Mamdou Tamani hälsa följande:

– Viktigt att veta, kära bröder och systrar, är att våra lärda, tack vare Allah, redan har fått visum. Vi behöver nu bara invänta rätt tillfälle. Platserna är begränsade, så var snabba.


Nyheter från förstasidan

Nato-länder ska skjuta ner ryska plan

Efter beskedet från Polen. Storbritannien varnar för att kränkningar kan leda till öppet krig.0 

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0