Brics-länderna skapar egen världsbank

Publicerad 21 februari 2015 kl 11.02

Utrikes. De så kallade Brics-länderna utmanar nu globala västerländska bankaktörer genom att grunda en egen, alternativ världsbank som ska finansiera bland annat infrastrukturprojekt.

Dela artikeln

Den ryska duman har ratificerat ett beslut om att starta en bank som kommer att ledas av de så kallade Brics-länderna. 

Brics består av Brasilien, Ryssland, Indien, Kina och Sydafrika och är ett samarbete mellan icke-västerländska ekonomier.

Banken kommer att förses med 100 miljarder dollar i grundinsättning och pengarna kommer att användas till att finansiera bland annat infrastrukturprojekt i de ovan nämnda länderna.

Enligt det ryska finansdepartementet kommer banken att vara fullt funktionell vid slutet av 2015. Tanken bakom banksamarbetet är att utmana de väst-ledda aktörerna Världsbanken och Internationella valutafonden (IMF).

RT rapporterar att banken kommer ha sitt huvudkontor i Shanghai och att Indien kommer att hålla presidentskapet under de kommande fem åren.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0