Ungern och invandringen

Ungern stoppar invandringen trots allt

Publicerad 8 juli 2015 kl 19.53

Utrikes. Trots uttalanden om att mildra sina planer röstade Ungerns parlament under gårdagen igenom det omdebatterade lagförslag som i praktiken stoppar invandringen av asylsökare från tredje världen till Ungern, skriver Magyar Hirlap.

Dela artikeln

Asylreglerna skärps nu kraftigt samtidigt som en gränsmur kommer att resas mot Serbien, som gränsar till Ungern men som inte är medlem i EU.

De nya reglerna gör det möjligt att låsa in asylsökare i tillfälliga förvar och snabbar samtidigt upp asylprövningen så att den sökande i rask takt får sitt avslagsbeslut. Möjligheten att beviljas asyl skärps också kraftigt.

– Ungen har inte råd att vänta med det här längre, sade landets utrikesminister Péter Szijjártó enligt Newsweek.

Lagen kritiserades under onsdagen kraftigt av FN, människorättsgrupper och judiska intresseorganisationer.

Enligt Magyar Hirlap har 72.893 invandrare vällt in i landet hittills under 2015. Många av dem väntas nu lämna Ungern till förmån för västerländska länder med slappare asylregler. Och regeringen i Budapest räknar med att "endast några dussin, eller maximalt något hundratal" asylsökare kommer att tas emot i Ungern i framtiden. Det uppger en högt uppsatt regeringstjänsteman till BBC.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0