Händelsen, som rubriceras som mordförsök, inträffade kvart i tre på natten. Flera personer blev vittnen till mordförsöket utanför bensinstation OKQ8 vid Brommaplan.
– Det kom ju in då 02:44 att det hördes smällande ljud vid bensinstationen vid Brommaplan. Och sedan hade man även sett en person falla till marken och några springa därifrån, säger Stockholmspolisens presstalesman Tove Hägg till Fria Tider.
– Den skadade personen fördes till sjukhus och hans anhöriga är underrättade om händelsen.
Hägg vill inte lämna några uppgifter om den skjutna mannens ålder, men polisen skriver på sin hemsida att han blev livshotande skadad.
Det har spekulerats i att kvällens skottlossning är relaterad till mordet i Bromsten i onsdags kväll då en 19-årig man sköts ihjäl. Enligt uppgift till Fria Tider var 19-åringen en somalier som mördades i en uppgörelse mellan kriminella somaliska klaner.
Uppgifterna om att de båda händelserna är relaterade till varandra vill däremot inte polisen kommentera.
– För att bekräfta måste jag ha otroligt mycket på fötterna. Som alltid tittar vi brett och förutsättningslöst på händelsena, men det är för sent att vara säker på sin sak, säger Tove Hägg.
Polisen har ännu inte lyckats gripa någon vare sig för onsdagens mord eller nattens mordförsök. Polisen vill heller inte gått ut med signalement på de troliga gärningsmän som vittnen sett springa från platsen för nattens mordförsök.