Migrationsverket ska upphandla 80.000 asylbostäder

Publicerad 23 mars 2016 kl 11.17

Inrikes. Migrationsverket annonserar nu sin största upphandling av asylboenden någonsin. Målet är att upphandla 80 000 boendeplatser – och priserna har sänkts.

Dela artikeln

Bakgrunden till den jättelika upphandlingen är att alla Migrationsverkets boendeavtal löper ut i år. Samtidigt är behovet av ytterligare boendeplatser stort.

– Vår senaste prognos pekar dessutom på ett fortsatt stort behov av ytterligare boendeplatser. Därför behöver vi även hitta nya leverantörer. Vi bedömer samtidigt att det går att hushålla bättre med statens resurser genom att sänka takpriserna för vad som är möjligt att betala till leverantörerna, säger Magnus Gustavsson, sektionschef, avdelningen för verksamhetsstöd på Migrationsverket i ett pressmeddelande.

Nytt för denna upphandling är att leverantörer får möjlighet att lämna anbud med priser för tre olika avtalstider.

– Tack vare att vi nu erbjuder avropsavtal om tre år, ett år samt ett halvår kan leverantörer av asylboenden minska sina affärsmässiga risker samtidigt som vi får bättre möjlighet till långsiktig boendeplanering, förklarar Magnus Gustavsson.

Migrationsverket försöker att ta hänsyn till de kommuner som tar ett oproportionerligt stort "ansvar" för asylmottagandet. I denna upphandling handlar det om 20 kommuner med högst andel asylsökare per invånare. Vissa av anbuden i dessa kommuner kommer därför att rangordnas lägre.

Vilka de 20 kommunerna är kommer att stå klart i samband med att resultatet av upphandlingen offentliggörs senare i vår, enligt myndigheten.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0