Homosexövergreppet i Årjäng
HVB-hemmet i Årjäng.

Fem flyktingbarn fast för homosexövergrepp

Publicerad 2 maj 2016 kl 14.43

Inrikes. Fem ensamkommande flyktingbarn, som alla uppger sig vara i 15-årsåldern, har anhållits misstänkta för grovt sexuellt tvång. Den utsatta är en ung man som är boende på samma HVB-hem som de misstänkta i värmländska Årjäng.

Dela artikeln

Polisen larmades till asylboendet klockan 18.04 på söndagen.

– Vi blir kallade till det här boendet med anledning av ett bråk och efter de inledande förhören framkommer att någonting har hänt där som först rubriceras som en våldtäkt. Men vid ytterligare förhör och efter åklagarkontakt omrubriceras det till grovt sexuellt tvång, säger Tommy Lindh på Värmlandspolisen till Fria Tider.

Brottsplatsen är det HVB-boende för så kallade ensamkommande flyktingbarn i Årjäng som alla inblandade har varit bosatta på. De fem misstänkta greps och anhölls efter inledande förhör. De uppger själva att de är i 15-årsåldern.

– De är födda 99 och en är född 00. Jag har fått uppfattningen att den drabbade är i samma ålder men jag vet inte exakt, säger Tommy Lindh.


Nyheter från förstasidan

M: Sparka rektorn som anställde Tara Saleh

Går samman med SD. "Han har varit ansvarig för en rekrytering där man anställer en våldsbejakande extremist."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0