Genrebild.

15-årig pojke död i mopedolycka utanför Skara

Publicerad 2 oktober 2016 kl 09.36
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En 15-årig pojke omkom under lördagskvällen i en mopedolycka utanför Skara.

Dela artikeln

Pojken hittades strax före klockan ett på natten död ute i terrängen tillsammans med sin moped längs en landsväg. Han hade då varit saknad i några timmar.

– Föräldrarna saknar honom så småningom för att han inte är med sina kamrater. Vi har ett spann på ungefär tre eller fyra timmar där man inte initialt har uppgifter om var han varit, säger polisens press­talesman Tommy Nyman till Fria Tider.

Han förtydligar emellertid att han inte har de senaste detaljerna i utredningen.

– Han har kört och vält av sig själv. Det är inte klarlagt än, men vi misstänker inte att någon annan är inblandad och vi misstänker inget brott i samband med det här, säger Nyman.

Olyckan ska utredas och polisen ska bland annat försöka klarlägga om någon av hans kompisar vet något om händelsen.

– De rör sig ju i kompisgäng, säger Nyman.


Nyheter från förstasidan

Gav kvinna ovälkomna blickar – låses in på obestämd tid

Vaktmästare i Värmland stirrade för mycket. Nu döms han till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Två barn låg bakom dödsskjutning på restaurang

Hårresande detaljer i bevistalan.. 13-åring höll i mordvapnet – fick hjälp av 14-åring.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0