Arkivbild.

Misstänkt farligt föremål i centrala Stockholm

Publicerad 8 maj 2017 kl 16.24

Inrikes. Ett misstänkt farligt föremål har hittats på Kungsholmen i Stockholm på måndagseftermiddagen. Delar av Fleminggatan stängdes först helt av från trafik. Bombgruppen kallades till platsen, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var strax efter 15-tiden på måndagen som ett misstänkt föremål påträffades i en fastighet på Kungsholmen.

"Ett föremål som i nuläget inte kan avfärdas som ofarligt har påträffats i en fastighet på Fleminggatan i närheten av Västermalmsgallerian", skriver polisen.

Polisen skickades till platsen för att undersöka föremålet.

Inledningsvis spärrades Fleminggatan runt fastigheten helt av för trafik. 16.10 lättades avspärrningarna. Fleminggatan är nu öppen för biltrafik, men avstängd för gångtrafikanter, meddelar polisen.

Flera polispatruller arbetar dock fortfarande på platsen för att ta reda på mer om föremålet.

– Man har gjort bedömningen att avspärrningarna inte behövde vara så stora, säger Anna Westberg vid Stockholmspolisen till Expressen men kan inte säga mer om vad det är för föremål man hittat.

Enligt Expressen handlar det om en stor polisinsats.

Bombgruppen har kallats till platsen för att undersöka föremålet, skriver polisen i en uppdatering på hemsidan.

Klockan 17.05 är alla avspärrningar hävda och polisens bombtekniker har flyttat föremålet ut från fastigheten.


Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0