Explosion vid Svenska kyrkans lokaler i Spånga

Publicerad 8 december 2018 kl 10.04

Inrikes. Natten till lördag skedde en explosion vid Svenska kyrkans lokaler i Spånga i Stockholm. Någon form av sprängladdning ska ha placerats vid dörren.

Dela artikeln

Det var klockan 06.25 i morse som flera personer larmade polisen om en "dov smäll" utomhus i Spångaområdet, skriver polisen i sin händelserapport.

Patruller skickades till området för att försöka lokalisera var smällen kom ifrån.

Den första patrullen upptäckte att någon form av detonation hade skett vid en dörr till en fastighet i Spånga.

Lokalen ska tillhöra Svenska kyrkan.

Området runt platsen spärrades då av och tekniker från Nationella bombskyddet skickades för att undersöka detonationen.

Jerker Alsterlund, kyrkoherde på Spånga-Kista församling, förklarar i SVT/TT att detonationen skedde vid en bakväg in till församlingshuset. Där ska nu vara helt avspärrat och ingen får röra sig där.

– Det är svårt att veta om det är riktat mot oss. I nuläget avvaktar vi och väntar in vad polisen säger, säger han TT.

Ingen person har skadats.

Händelsen rubriceras som allmänfarlig ödeläggelse.


Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Åkesson har inte orkat läsa egna vitboken

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vilda djur ofta förgiftade av PFAS

"Mycket höga halter".. Nu sprids kemikalierna från sorkar till rovdjuren som äter dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0