Fallet Julian Assange

Australien: Inget att invända mot Assange-utlämning

Publicerad 13 april 2019 kl 22.03

Utrikes. Australien har inga invändningar mot att Storbritannien utlämnar den australiensiske medborgaren Julian Assange till USA för rättegång där, säger Australiens premiärminister Scott Morrison till AP.

Dela artikeln

Enligt Morrison har utlämningsfrågan "inget med Australien att göra" och personal vid landets ambassader har fått instruktioner om att bara erbjuda Assange grundläggande konsulär service, försäkrar premiärministern.

Den australiensiske utrikesministern Marise Payne konstaterade dock att Australien är "helt emot dödsstraff" och uppgav att Storbritannien har bett USA om garantier för att något dödsstraff inte kommer att bli aktuellt. Om det har resulterat i några garantier framgick dock inte.

I USA misstänks Assange för att ha erbjudit Wikileaks-källan Chelsea Manning (då Bradley Manning) hjälp att knäcka lösenordet till ett amerikanskt militärt datorsystem med hjälp av så kallade regnbågstabeller. Straffet för den typ av medhjälp till dataintrång som Julian Assange misstänks för är högst fem års fängelse, skriver Politico. Om åklagare istället väljer att åtala Assange för spioneri kan straffet bli döden.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här slår polisen till mot satanistiska pedofilligan

"Ritualer kopplade till satanism och ockultism." Nu ska polisen försöka hitta spädbarn som utsatts för rituella övergrepp.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Utrikes

Nya rekordintäkter för världens vapenjättar

Krigen i Ukraina och Gaza driver upp profiten.. De största tillverkarna sålde vapen för 679 miljarder dollar under 2024.0 

Dansk spermabank inför IQ-krav på 85

Donor Network skärper riktlinjerna.. Kräver västerländsk IQ-standard på den som donerar.0 

Italienska kravet efter gruppvåldtäkten: "Kastrera dem"

Ytterligare en gruppvåldtäkt skakar landet.. Vice premiärminister Matteo Salvini föreslår nu kastrering för att stoppa våldtäktsmän och pedofiler.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0