"Nätvaro" ska beivra "näthat"

Publicerad 27 februari 2013 kl 08.13

Inrikes.Den Uppsalabaserade organisationen Diskrimineringsbyrån (DU) kommer under onsdagen att lansera en internetsida kallad "Nätvaro", vars syfte är att hjälpa den som utsatts för det så kallade näthatet att anmäla och driva det till domstol.

Gilla artikeln på Facebook

Det så kallade näthatet är ett aktuellt ämne. Nu vill DU hjälpa dem som känner sig utsatta för näthat att polisanmäla det och driva processen vidare rättsligt.

– Vi erbjuder ett alternativ till en polisanmälan som bara läggs ner, säger Lina Gidlund vid byrån, till Svenska Dagbladet.

Internetsidan "Nätvaro" kommer att lanseras under onsdagen och där kommer anmälningsformulär och mer information att finnas, säger hon.

Trots att Sveriges värsta näthatare, som greps i höstas, visade sig vara en socialdemokrat, har begreppet näthat i media ofta blivit synonymt med sverigedemokrater och högerorienterade personer, särskilt i samband med kritik av massinvandringen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0