Gruvhålsdådet i Norberg
Taher Amini i privat selfie vid gruvhål.

Gruvhålsafghan får permission för att äta glass

Publicerad 15 juni 2024 kl 12.49

Inrikes. Gruvhålsafghanen Taher Amini har beviljats permission, rapporterar Avesta Tidning.

Dela artikeln

Taher Amini dömdes till livstids fängelse efter att ha våldtagit en kvinna, kastat ner henne i ett gruvhål i Norberg och lämnat henne att dö där.

Han avtjänar sitt straff på Salbergaanstalten och har nu fått tillåtelse att, för första gången, lämna fängelset för en kort period.

Det blir en så kallad lufthålspermission, vilket innebär att gruvhåls­afghanen får vara utanför fängelset under några timmar. Under denna period vill han äta på restaurang, ta en promenad och köpa glass.

Gruvhålsafghanens ansökan har beviljats, men med vissa villkor. Till exempel får Amini inte veta i förväg vilken dag han kommer att få sin permission. Han kommer också att åtföljas av uniformerad personal, han får inte konsumera alkohol eller droger och han får inte kontakta brottsoffer.

Afghanen har enligt Avesta Tidning fått en varning från Kriminalvården för arbetsvägran efter att ha vägrat att städa fängelsets gym.

Taher Amini kom till Sverige illegalt 2015 och sökte asyl. Migrationsverket avslog hans ansökan två år senare och beslutade då om utvisning.

År 2018 överklagade afghanen beslutet men Migrationsdomstolen avslog överklagandet. Samma år beslutade domstolen att inte bevilja prövningstillstånd.

Taher Amini kunde ändå bo kvar i Sverige illegalt och begick det bestialiska dådet i april 2022.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.