Polis, advokat och pilot dömda i klanhärva

Publicerad 26 december 2024 kl 08.02

Inrikes. En polis, en advokat och en pilot – samtliga familjemedlemmar i en syriansk klan i Södertälje – döms för bedrägeri och bidragsbrott efter att ha fuskat till sig 6 miljoner kronor i assistansersättning under fyra år.

Dela artikeln

Det handlar om polisen Firas Hanna, piloten Chadi Hanna och advokaten Malek Hanna som trots att de hade egna karriärer påstod sig jobba med att ta hand om sin far, som behövde assistans efter en hjärnblödning, dygnet runt.

Nu döms syskonen till mellan 1,5 och 2 år och nio månaders fängelse för att ha fuskat till sig 6 miljoner kronor i felaktiga bidrag.

De ska även betala skadestånd på nästan 9 miljoner kronor inklusive ränta.

Av domen framgår att Firas Hanna kan förvänta sig att avskedas från polisen och att Malek Hanna kommer att bli utesluten ur Advokatsamfundet till följd av bidragsbrotten. Huruvida piloten Chadi Hanna kan jobba kvar är oklart.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0