" /> " /> " />
Erikslundsgymnasiet. (Borlänge kommun)

"Jävla hora" – invandrargäng gick till attack mot SDU

Publicerad 9 april 2014 kl 20.02

Inrikes.Tumult utbröt under onsdagen när ett hotfullt invandrargäng gick till angrepp mot SDU-medlemmar på en gymnasieskola i Borlänge. Invandrarna kastade mat och kallade en SDU-tjej för "hora" och "kinesjävel".

Gilla artikeln på Facebook

De fyra SDU-representanterna kom till Erikslundsgymnasiet i Borlänge vid 8-tiden på morgonen och tilldelades likt de övriga ungdomsförbunden ett eget bord i kafeterian. Till att börja med gick allt lugnt och ordnat till – men sedan dök invandrargänget upp.

– De började med de vanliga tillmälena, att vi är rasister och inte har på deras skola att göra. Men det urartade snabbt och de uppvisade ett direkt hotfullt beteende, ställde sig oerhört nära och sa att vi inte fick titta på dem, att vi skulle hålla käften, att vi var horor, berättar Camilla Jonasson, som är vice distriktsordförande för SDU Dalarna.

Trakasserierna pågick ända fram till lunch, och såväl polis som lärare befann sig vid SDU:s bord för att försöka avstyra situationen. Under lunchen övergick gänget, som hade Mellanösternursprung, till att kasta mat och skräp på de unga sverigedemokraterna.

Efteråt riktade de sig direkt mot Camilla och angrep henne på grund av hennes asiatiska ursprung.

– Gruppen börjar skingras och rör sig plötsligt mot mig. De kommer med diverse tillmälen, att jag är en jävla slyna, hora och kinesjävel. Kort därefter fick vi eskort ut från byggnaden och därifrån.

Camilla Jonasson har varit med vid flera skolbesök och berättar att det ofta blir turbulent – men den här gången var stämningen särskilt hotfull.

– Det här var nog första gången för mig personligen som jag har upplevt direkt rädsla för att det skulle hända någonting. Vi väntade bara på att någon skulle bli nedslagen. Det var tyvärr på den nivån.

De lokala SDU-medlemmarna tänker emellertid inte låta sig skrämmas till tystnad.

– Det här förändrar absolut inte vår motivation på något sätt utan vi kommer att fortsätta som förr. Det är snarare tvärtom, att vi känner att vi måste fortsätta med det här och nå ut med vår politik, säger Camilla Jonasson.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ukraina skriver på Trumps mineralavtal

Investeringsavtalet klart – i sista stund. Pressat Kiev oroade sig för att Trump skulle lämna förhandlingarna med Ryssland.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Majbrasan inte enda hotet mot igelkotten

Årets värsta kväll – för vissa.. Så undviker du att utsätta rödlistade lilla djuret för en plågsam död.0 

SD och regeringen: Avlyssna barn utan brottsmisstanke

Tar nya kliv mot polisstat.. "Verkligheten har fört oss till en punkt där vi måste ta till kraftfulla åtgärder."0 

DO röjde hundratals anmälares uppgifter

Myndighetens webbformulär läckte.. Tvingas betala 100.000 kronor efter att känsliga uppgifter om entnicitet och sexuell läggning hamnat på vift.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0