Greklands premiärminister Alexis Tsipras (t.h).

Rädsla för att Grekland vänder sig till Ryssland eller Kina

Publicerad 17 februari 2015 kl 15.12

Utrikes. Efter gårdagens strandade förhandlingar fruktar man från EU-håll att Grekland kommer att vända sig till Ryssland eller Kina för ekonomiskt stöd.

Dela artikeln

Förhandlingarna mellan Grekland och dess europeiska långivare befinner sig just nu i ett kritiskt läge. Inom några dagar måste Grekland antingen tacka ja till avtalet som har erbjudits eller söka hjälp från annat håll.

Nu växer rädslan inom EU för att Grekland ska vända sig till Ryssland eller Kina för att få ett bättre avtal.

– De fruktar mer än någonting annat att Grekland kommer närmare Ryssland, vilket trots allt är landets historiska position. De vet nämligen att det är möjligt att få ett BRICS-lån med kanske rysk-kinesisk hjälp till mycket lägre räntor, sade den före detta brittiska diplomaten William Mallinson till RT.

Greklands premiärminister Alexis Tsipras har nyligen blivit inbjuden till Kina av den kinesiske premiärministern Li Keqiang för ett statsbesök. 

De ryska finans- och utrikesministrarna har uttalat sig att man i Moskva inte har uteslutit att bevilja Grekland ett lån. Ryssland har dock inte blivit tillfrågade om att bevilja ett lån.

Grekland är just nu väldigt beroende av Europeiska centralbanken för ekonomiskt stöd. Europeiska centralbanken ingår i den så kallade trojkan som förutom centralbanken innefattar Europeiska kommissionen och Internationella valutafonden. 

Den grekiska statsskulden ligger på över 317 miljarder euro och man har lånat mer än 240 miljarder euro från trojkan.

Samtalen mellan de europeiska finansministrarna fortsätter på fredag i slutet av veckan.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0