SD "hack i häl" på Socialdemokraterna

Publicerad 17 oktober 2019 kl 10.00

Inrikes. Sverigedemokraterna slår ytterligare ett rekord i en opinionsmätning. Partiet får det högsta resultatet någonsin i Aftonbladet/Inizio. SD etablerar sig som andra största parti.

Dela artikeln

För fjärde månaden i rad blir nu Sverigedemokraterna landets näst största parti i Aftonbladet/Inizio.

Därmed har partiet etablerat sig i den rollen.

Samtidigt ligger SD "hack i häl" på Socialdemokraterna.

Sverigedemokraterna får sin högsta notering någonsin i mätningen, 22,6 procent.

– SD har varit större några gånger tidigare. Men nu ser det ut som att de etablerat sig som andra största parti och det ser ut som att de kan växa ytterligare, säger Karin Nelsson, analyschef på Inizio, till Aftonbladet.

Samtidigt får Socialdemokraterna 24,7 procent av rösterna och Moderaterna 19,3 procent. Liberalerna åker ut ur riksdagen på ynka 3,2 procent. Miljöpartiet får 4,2 procent.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Nu krävs slutligen id-kontroll för att bli svensk medborgare

Går inte längre "bli svensk" på distans.. Migrationsverket har börjat skicka ut brev med uppmaning att dyka upp i egen hög person.0 

Nästan myggfri sommar på flera håll i Sverige

Blåsig och kall vår drabbar insekterna hårt.. "Finns det inga pölar kommer inte äggen att kunna kläckas".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0