I RIKETS TJÄNST: William Hahne blev en av Sveriges tolv nya fallskärmsjägare 2013.

SDU-topp ny svensk fallskärmsjägare

Publicerad 7 november 2013 kl 04.01

Inrikes.William Hahne, vice ordförande för Sverigedemokraternas ungdomsförbund SDU, blev en av totalt tolv svenskar som slutförde Försvarsmaktens utbildning till fallskärmsjägare under 2013.

Gilla artikeln på Facebook

Hahne är född i Stockholm 1992 och var distriktsordförande för huvudstadens SDU-distrikt mellan 2011 och 2013. Idag är han färdigutbildad fallskärmsjägare vid livregementets husarer (K 3) i Karlsborg.

Tidigare var William Hahne anställd som pressekreterare för Sverigedemokraterna i Sveriges riksdag. En tjänst som han fick sparken från efter att ha skrivit en uppmärksammad debattartikel tillsammans med Gustav Kasselstrand där SDU förespråkade en tvåstatslösning på Palestinafrågan.

Fallskärmsjägarna är ett svenskt elitförband och en av de mest prestigefulla soldat­utbildningarna inom den svenska Försvarsmakten. Under 2013 klarade bara tolv personer att slutföra utbildningen till fallskärmsjägare.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 581047108


Varnish cache server