Soros och politiken
Hackade dokument ger ny inblick i hur George Soros pengar används för att manipulera samhällsdebatten.

Soros skänkte miljoner till Black Lives Matter

Publicerad 18 augusti 2016 kl 19.55

Utrikes. George Soros globala stiftelse Open Society arbetar med att spä på raskonflikterna i USA. Bland annat har stiftelsen skänkt motsvarande 5,5 miljoner kronor till den vänsterextrema organisationen Black Lives Matters, visar läckta dokument

Dela artikeln

Black Lives Matters, BML, är en organisation som kan knytas till många rasrelaterade våldsdåd och oroligheter i USA på sistone.

Nu visar läckta dokument att BML i samband med raskravallerna i Baltimore förra året tog emot 650.000 dollar av Open Society, en kulturmarxistisk stiftelse som drivs av den internationelle finansspekulanten och mångmiljardären George Soros.

I dokumenten, som Breitbart Jerusalem har läst, skulle pengarna användas för att "investera i tekniskt bistånd och stöd till grupper som utgör kärnan i den spirande #BlackLivesMatter-rörelsen".

Ett mötesprotokoll från Open Society visar vidare hur stiftelsen diskuterade huruvida de skulle "försöka forma rörelsen" eller bara underlätta för BLM att genomföra sina aktioner.

Det är inte första gången som George Soros kopplas till de rasrelaterade oroligheterna i USA. I januari 2015 avslöjade Washinton Times att Open Society hade investerat motsvarande 270 miljoner kronor i organisationer som arrangerade protester i samband med raskravallerna i Ferguson.

Stiftelsen ska enligt Washington Times bland annat ha betalat för att bussa professionella vänsteraktivister från New York och Washington till Ferguson för att ytterligare spä på oroligheterna. Samtidigt ska stiftelsen ha beställt "forskning" om polisens påstådda övervåld från olika vänsterorienterade tankesmedjor – material som sedan spreds vidare via medier, exempelvis miljardärens egen tidskrift "Colorlines". Dessutom anlitade 84-åringen organisationer som manipulerade informationen på sociala medier för att få det att se ut som om protesterna hade starkare stöd bland allmänheten än de i själva verket hade, enligt tidningen.

Nyligen publicerades drygt 2.500 hackade dokument från Open Society. I filerna framgår bland annat att stiftelsen gav 25.000 dollar vardera till vänsterextrema Expo och finansmannen Daniel Sachs för att träna upp vänsteraktivister i syfte att påverka utgången av riksdagsvalet 2014.

Ett PM från i maj visade att Open Society betraktar asylkaoset i Europa som "det nya normala" och att stiftelsen ser nya "möjligheter" till internationellt inflytande i massinvandringens spår.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 36397987


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Utrikes

Sex amerikanska soldater döda i "flygolyckan"

Nya dödsfall för Washington under pågående kriget.. Iranstödd milis tar på sig dådet – men enligt Pentagon var det en olycka.0 

USA flyttar luftförsvar från Europa till Mellanöstern

Efter protesten från Sydkorea.. Nu framkommer att även lagren i Europa måste användas för att klara nya kriget.0 

Så många skadade har fått sjukhusvård sedan kriget startade. Kraftig censur gör att få bilder på förödelsen i Tel Aviv kommer ut.0 

Två skadade på USA:s hangarfartyg – "brand i tvättstugan"

Olycka ombord, enligt flottan.. "Orsaken till branden var inte stridsrelaterad och är under kontroll".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0