Dominique Strauss-Kahn.

Strauss-Kahn stämmer filmregissör

Publicerad 20 maj 2014 kl 10.01

Inrikes. Före detta IMF-chefen Dominique Strauss-Kahn tänker stämma filmregissören Abel Ferrara för ärekränkning, meddelar hans advokat.

Dela artikeln

Ferraras film, Welcome to New York, är delvis baserad på Strauss-Kahns biografi och hade världspremiär på filmfestivalen i Cannes i helgen. 

Gerard Depardieu spelar huvudrollen i filmen, som skildrar en fransk bankir som begår ett sexuellt övergrepp på en hotellstäderska.

Strauss-Kahns advokat hävdar att filmen innebär ärekränkning och att den dessutom har "antisemitiska övertoner", rapporterar BBC News.

Enligt finansprofilens exfru Anne Sinclair speglar filmen producenternas "fantasier om judar och pengar".

Skandalen kring ex-direktören för Internationella valutafonden bröt ut 2011 när en hotellstäderska i New York anklagade honom för våldtäkt. Strauss-Kahn tvingades att lämna sin post och avstå från att kandidera till president i Frankrike, men åtalet lades senare ned.

Han kommer snart att ställas inför rätta igen i Frankrike misstänkt för att ha köpt in prostituerade till sexpartyn.


Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här provocerar Carl Oskar Bohlin (M) demonstranterna innan han börjar filma

Kaxiga markeringen – sen åker telefonen fram. Går frivilligt fram till demonstrationen, stirrar ned demonstranterna och skakar på huvudet.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0