Bakgrunden till undersökningen är KD-ledaren Göran Hägglunds debattartikel för en vecka sedan om att minska etableringsbidragen och sluta vara så generösa med permanenta uppehållstillstånd.
"Den som beviljas asyl i Sverige bör som huvudregel ges ett uppehållstillstånd som gäller i tre år i stället för att, som i dag, få ett permanent uppehållstillstånd", skrev han då.
Bara tre av tio tycker att Hägglunds förslag är dåliga eller mycket dåliga medan en betydligt större andel – 43 procent – tycker att de är bra eller mycket bra. 27 procent är tveksamma eller vet inte vad de tycker om förslagen, skriver SvD.
Miljöpartiet, som förespråkar fri invandring och generösa skattefinansierade bidrag till alla invandrare, är mest skeptiska eftersom de inte vill att man lyfter fram att invandringen kostar pengar.
– Jag tycker det är en mycket problematisk ton i utspelet. Det utmålar flyktingar som kostnader. Och det sänder signaler om att människor som kommer hit är ett problem, säger Maria Ferm (MP) till SvD.
Kristdemokraternas plötsliga politiska högersväng, med den nya invandringskritiska linjen, kommer för ett parti som sedan en lång tid tillbaka kämpat med sviktande väljarsiffror och som har haft svårt för att hitta en ideologisk identitet.
Inför valet 2010 lät det väldigt annorlunda – då storsatsade partiet på att värva muslimska väljare och försökte lansera imamen Abd al Haqq Kielan som en frontperson för partiet.