Gruppvåldtäkten i Hammarlöv
Attendo Maglarp Transit drivs på uppdrag av Malmö kommun.

Flyktingbarn häktade för våldtäkt av pojke

Publicerad 25 september 2015 kl 18.06

Inrikes. Tre ensamkommande flyktingbarn häktades i helgen misstänkta för att ha våldtagit en pojke under 15 år.

Dela artikeln

Våldtäkten inträffade i Hammarlöv utanför Trelleborg natten till onsdagen förra veckan.

Gärningsmännen, som säger sig vara mellan 15 och 18 år gamla, är samtliga bosatta på det skattefinansierade bolaget Attendos boende för ensamkommande flyktingbarn, Maglarp Transit, utanför Trelleborg. Det visar dokument från rättsväsendet som Fria Tider tagit del av.

Ett av de ensamkommande flyktingbarnen är medborgare i Iran medan de andra två är afghanska medborgare. Brottsrubriceringen för de tre häktade är grov våldtäkt mot barn och övergrepp i rättssak.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 998272574


Varnish cache server

"Tror jag slog rekordet för världens kortaste äktenskap." 30 år äldre SVT-veteranen står åtalad för kvinnomisshandel och kokain.0 Plus

Mer från Inrikes

Hon ska jaga "diskriminering". Petra Mårselius värvas från rollen som överintendent vid Forum för levande historia.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0