Trump nominerar ny HD-domare till helgen

Publicerad 21 september 2020 kl 15.02

Utrikes. USA:s president Donald Trump kommer nominera HD-domaren Ruth Bader Ginsburgs ersättare redan om några dagar, säger han till Fox & Friends.

Dela artikeln

Det var i helgen som den vänsterliberala HD-domaren Ruth Bader Ginsburg avled i cancer.

Snabbt krävde hennes parti Demokraterna att hon inte ersätts förrän efter valet i november.

Detta eftersom den amerikanska Högsta domstolen har så stor politisk betydelse. Men så blir det inte.

Donald Trump säger nu att han kommer nominera en ny ersättare, som senaten sedan ska rösta om, redan på fredag eller lördag denna vecka. Men det kommer ske efter Bader Ginsburgs begravningsceremoni, av respekt för den avlidna.

– Vi vann valet och vi har en skyldighet att göra det som är rätt, och agera så snabbt som möjligt, säger Trump till Fox.

Enligt presidenten har han en lista på fem namn, som är aktuella för att ersätta Bader Ginsburg.

Trumps snabba agerande kan göra Högsta domstolen konservativt lagd under lång tid framöver. Domarna sitter på livstid.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Svenskarna i Epstein-härvan: Toppfeministen, SVT-kvinnan och 15-åringen

20.000 dokument släppta.. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

USA till Ukraina: Skriv på fredsavtal inom en vecka – eller förlora stödet

Nya tuffa kravet.. Dessa eftergifter måste Zelenskyj gå med på, enligt Vita huset.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur