Konflikten i Ukraina

Ukraina: MH17 var false flag-operation

Publicerad 13 augusti 2014 kl 10.07

Utrikes. Den ukrainska underrättelsetjänsten SBU hävdar att passagerarplanet MH17 sköts ned av misstag, då pro-ryska rebeller i själva verket tänkte skjuta ned ett ryskt Aeroflot-plan för att ge Ryssland en ursäkt att invadera Ukraina.

Dela artikeln

Planet flög på 10.000 meters höjd när det träffades vilket är högre än vad rebellernas kända luftvärnsteknik kan nå. Men på torsdagen sade chefen för SBU, Valentin Nalyvachenko, till Ukrainas kanal 5 att nedskjutningen var en så kallad false flag-operation mot Ukraina.

Enligt SBU-chefen har Ukraina underrättelseinformation som visar att de proryska rebellerna hade fått i uppgift att skjuta ned ett ryskt Aeroflot-plan, i syfte att ge Ryssland en anledning att invadera landet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 878946992


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0