Konflikten i Ukraina

Ukraina: MH17 var false flag-operation

Publicerad 13 augusti 2014 kl 10.07

Utrikes. Den ukrainska underrättelsetjänsten SBU hävdar att passagerarplanet MH17 sköts ned av misstag, då pro-ryska rebeller i själva verket tänkte skjuta ned ett ryskt Aeroflot-plan för att ge Ryssland en ursäkt att invadera Ukraina.

Dela artikeln

Planet flög på 10.000 meters höjd när det träffades vilket är högre än vad rebellernas kända luftvärnsteknik kan nå. Men på torsdagen sade chefen för SBU, Valentin Nalyvachenko, till Ukrainas kanal 5 att nedskjutningen var en så kallad false flag-operation mot Ukraina.

Enligt SBU-chefen har Ukraina underrättelseinformation som visar att de proryska rebellerna hade fått i uppgift att skjuta ned ett ryskt Aeroflot-plan, i syfte att ge Ryssland en anledning att invadera landet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 405676396


Varnish cache server

Mer från Utrikes

USA drar tillbaka 5.000 soldater från Europa efter tyska kritiken

Packar ihop, för att visa missnöje med Berlin.. Tyskland kvarstår dock som den näst största värden för USA:s globala militära närvaro efter Japan.0 

"Svensken" Makaveli Lindén döms för ännu ett brutalt mord

Kom undan med vård i Norge för första mordet. . Domstolen i Belgien gör en helt annan bedömning – och dömer honom till livstid.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0