Uppmärksammad journalisträttegång i Egypten

Publicerad 23 februari 2015 kl 08.53

Utrikes. En ny rättegång inleddes idag mot Al-Jazeera-journalisten Mohamed Fahmy och den egyptiske producenten Baher Mohammed.

Dela artikeln

De båda greps 2013, tillsammans med flera andra journalister, anklagade för att vara medlemmar i en terrorgrupp och för att sprida falska nyheter. Bakgrunden var att TV-bolaget Al-Jazeera är baserat i Qatar varifrån stödet för det Muslimska brödraskapet är stort, en extremistisk muslimsk politisk gruppering som den nyligen störtade egyptiske presidenten Mohammed Morsi tillhörde, skriver AP.

Fahmy dömdes förra sommaren till sju års fängelse medan Mohammed fick tio års fängelse i en rättegång som av internationella bedömare ansågs vara en "fars". En egyptisk överdomstol beslutade i början av året att de båda journalisterna skulle få en ny rättegång eftersom journalisternas rättigheter åsidosatts vid den förra rättegången.

Fahmy är även kanadensisk medborgare och har avsagt sig sitt egyptiska medborgarskap i förhoppning om att Egypten ska utvisa honom till Kanada.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Utrikes

Vance: USA:s världsdominans är över

Supermakten lovar lägga av med globalismen.. "Vi vänder oss nu till en strategi förankrad i realism och i skyddet av våra kärnintressen".0 

Polen fångade in 22 illegala somalier, fyra etiopier, en algerier och en sudanes

"Vi agerar alltid när situationen kräver det".. Polisräd mot tredje världen invandring – smugglare riskerar nu åtta års fängelse.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0