Våldtäktsvåg i Boden i helgen

Publicerad 6 oktober 2012 kl 22.16

Inrikes.Tre kvinnor i Boden har utsatts för våldtäkt eller försök till våldtäkt sedan fredag natt, skriver Norrbottenskuriren.

Gilla artikeln på Facebook

Två män av okänd härkomst ska ha våldtagit en kvinna på torsdagskvällen utomhus i centrala Boden. Polisen har inga spår efter de två förövarna och det framgår inte heller om det rör sig om en gruppvåldtäkt.

På fredagen anmäldes ytterligare en våldtäkt som ska ha ägt rum i en bostad i området Torpgärdan i Boden.

Ett våldtäktsförsök anmäldes tidigt på lördag morgon. Försöket ska ha skett i en bostad i Boden, men polisen vill inte lämna närmare uppgifter enligt Norrbottenskuriren.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0