Mordet på Ida Johansson
Denne man är häktad för mordet.

19-årig svensk man häktad för mordet på 21-åriga Ida Johansson

Publicerad 11 september 2015 kl 13.47

Inrikes. En 19-årig svensk man häktades idag för mordet på 21-åriga Ida Johansson den 5 augusti i år. Mannen har i förhör erkänt att han mördade Ida.
– Svar ja, säger polisens presstalesman Lars Byström.

Dela artikeln

© Privat

Ida Johansson.

Ida Johansson anmäldes försvunnen på kvällen den 5 augusti efter att ha tagit en joggingtur i ett motionsspår i utkanten av Upplands Väsby nordväst om Stockholm, skriver polisen på sin hemsida.

Efter att ha anmälts försvunnen av sina anhöriga påbörjades en sökinsats vid tiotiden på kvällen och några timmar senare, vid tvåtiden på natten, påträffades 21-åringen mördad.

Polisens tekniker säkrade DNA-spår från platsen, men den DNA-profil man lyckades få fram fanns inte i polisens DNA-register. Efter resultatlöst spaningsarbete började polisen med stöd i rättegångsbalken topsa hundratals män som figurerat som tänkbara gärningsmän i utredningen.

Tillslut fick man träff på den 19-årige mannen som anhölls i sin frånvaro och greps odramatiskt vid halv åtta-tiden igår kväll.

– Vi känner mycket stor lättnad att mordet ser ut att vara uppklarat. Det är resultatet av att hela polisorganisationen har arbetat mycket engagerat och metodiskt sedan brottet uppdagades, säger Ulf Johansson, regionpolischef i Stockholm.

När Fria Tider under fredagen pratar med Stockholmspolisen om genombrottet i utredningen får vi veta att 19-åringen erkänt mordet på Ida Johansson.

– Svar ja, det gjorde han i första 24-8-förhöret igår, säger polisens presstalesman Lars Byström.

Ungefär samtidigt som presskonferensen pågick begärde kammaråklagare Robert Näppi den 19-årige mannen häktad på sannolika skäl misstänkt för mord. Domstolen beviljade strax efter lunch åklagarens önskemål och 19-åringen är nu häktad.


Har gett flera tusen vård. Hänvisar till "humanitära" skäl – möter skepsis.0 Plus

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0