Coronaviruset

41 döda idag i Italien

Publicerad 5 mars 2020 kl 20.19

Utrikes. Både smitto- och dödstakten fortsätter att öka kraftigt i Italien, med nära en fördubbling i hastighet varje dag. Totalt har nu 148 personer dött och 3.858 smittats.

Dela artikeln

Bara under dygnet mot torsdagen har 41 personer dött av coronaviruset, vilket är den högsta dödsiffran under en enskild 24-timmarsperiod.

Det är en kraftig fortsatt ökning sedan onsdagen (28 döda), tisdagen (27 döda), måndagen (18 döda) och söndagen (8 döda) och betyder att den totala dödssiffran stiger till 148.

Antalet bekräftade fall skrivs upp med 769 till totalt 3.858, enligt de italienska myndigheterna. Även spridningstakten fortsätter således att öka. Under dygnet mot gårdagen spreds smittan till drygt 500 personer.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0