Arkivbild.

50-årig kvinna rånad och slagen till marken

Publicerad 27 mars 2017 kl 22.05

Inrikes. En kvinna rånades i centrala Göteborg på måndagskvällen. Två maskerade personer stal kvinnans väska och slog henne till marken, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Det var efter klockan 20 på torsdagen som polisen larmades om att en kvinna i 50-årsåldern blivit slagen och rånad på Bangatan i Göteborg. Det var kvinnan själv som larmade.

Kvinnan hade blivit slagen så hårt att hon föll till marken. Samtidigt stal gärningsmännen hennes väska.

Polisen uppger att rånarna var mörkklädda och bar luvor. Efter rånet sprang de från platsen.

Kvinnan klarade sig dock utan fysiska skador och har inte behövt uppsöka sjukvård.

– Vi är hemma hos henne nu och pratar, säger Peter Adlersson, polisens presstalesperson i regionväst till GT.

Ingen person har gripits.

Polisen rubricerar händelsen som rån.


Nyheter från förstasidan

Tysk vindkraft allt mindre effektiv – "blåser för lite i år"

Produktionen föll 18 procent sedan 2024. Nu föreslås satsningar för att motverka problemen med "opålitligt väder".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0