Gullingeplan i Tensta

86-årig man rånades på väg hem från affären

Publicerad 20 augusti 2015 kl 12.30

Inrikes. En 86-årig man rånades idag på förmiddagen på väg hem från en mataffär i Stockholmsförorten Tensta.

Dela artikeln

Enligt polisens hemsida inträffade händelsen strax efter klockan tio på förmiddagen. Två män passade då på och rånade 86-åringen när han passerade genom en skogsdunge i närheten av Gullingeplan.

Den 86-årige mannen lyckades ta sig hem och fick hjälp av sin fru med att larma polisen. Han blödde efter överfallet och rånet från armarna.

När Fria Tider ringer upp Stockholmspolisen är man ännu på plats i Tensta för att försöka få tag på de båda hänsynslösa rånarna, men har ännu inte gripit någon.

– Nej, det har man inte. Klockan 11:51 har man förlängt patrullvarning på en patrull som håller på att rodda runt i området, säger Kjell Lindgren på Stockholmspolisen till Fria Tider.

Polisen har inte gått ut med något signalement på de båda rånarna, mer än att den ene av dem ska ha haft en grå huvjacka på sig.

– Eftersom vi vet att signalement är otroligt vanskligt. För om jag säger att hålla reda på röda bilar så ser du bara röda bilar och så missar vi en massa information i övrigt, säger Lindgren och fortsätter:

– Den som har gjort någon konstig upptäckt vill vi ska höra av sig.

Den 86-årige mannen ska inte ha behövt uppsöka sjukhus efter rånet. Polisen har än så länge inga uppgifter om vad rånarna kom över för rånbyte.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

42-åring med vapen greps på minnesstund för Charlie Kirk

Låtsades vara polis.. Över 100.000 personer väntas delta vid evenemanget.0 

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0