Skärmdump från facebookgruppen

Expo-profil spred hotfull bild

Publicerad 9 mars 2012 kl 18.49

Politik.Alexander Bengtsson på Expo ville att folk skulle maila in bilder till honom där texten "SD har fel" förekommer. Sedan la han upp bilderna i sin Facebookgrupp med samma namn. Sedan i maj 2010 visar en bild en teckning på en sverigedemokrat som blir skjuten i huvudet.

Gilla artikeln på Facebook

I uppmaningen till att maila in bilder skrev Alexander att han ville att de som skickade in bilder skulle använda "lite hederlig fantasi". Syftet med bildpubliceringen på Facebook skulle vara att visa på "att det är många som tycker att Sverigedemokraterna har fel".

Den aktuella bilden har legat uppe sedan maj 2010 men har nu i mars tagits borts av Alexander Bengtsson efter kritik. Nyheten och bilderna i denna artikel kommer från bloggen Blogghelvetet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ingen misstänkt i förvar efter skjutningen mot Charlie Kirk

Mördaren fortfarande på fri fot. Inga ytterligare detaljer om gärningsmannen eller motivet har offentliggjorts.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0