Aschberg: Stäng av näthatare från internet

Publicerad 10 oktober 2014 kl 16.39

Media. Medieprofilen Robert Aschberg, 62, är aktuell med en kommande andra säsong av uthängnings- och förnedringsprogrammet "Trolljägarna" i TV3. I en krönika i Aftonbladet föreslår han nu att internetleverantörer ska börja stänga av "notoriska nät­hatare" från internet.

Dela artikeln

De svenska telekom­bolagen har redan bestämmelser i sina kundavtal som skulle kunna användas i syftet, konstaterar den gamle kommunisten och mångmiljonären i Aftonbladet.

Bland annat står det i Comhems avtal att kunden inte får ”göra eller sprida uttalanden som diskriminerar eller utpekar någon ras, hudfärg, kön, religion, tillhörighet till etnisk grupp eller sexuell läggning”, slår 62-åringen fast.

Reglerna och lagarna måste börja tillämpas hårdare, kräver Robert Aschberg, som har nära förbindelser med Researchgruppen – ett kriminellt vänsternätverk som tidigare har registrerat och kartlagt invandringskritiska privatpersoner för Expressens räkning.

"Det vore inte censur. Det vore blott en rimlig reaktion mot avtalsbrott i affärsuppgörelser. Det vore att visa lite ryggrad och – med en frekvent näringslivsterm – Corporate Social Responsibility", skriver Aschberg.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0