Veckläppade fladdermöss av arten Tadarida brasiliensis.

Buller hot mot fladdermöss

Publicerad 16 november 2014 kl 10.10

Vetenskap. Buller från mänsklig aktivitet som stadsmiljöer, vägar och industrier är inte bara störande för oss människor – det utgör även ett hot mot fladdermössen.

Dela artikeln

Fladdermöss är beroende av en bullerfri och tyst miljö för att kunna jaga insekter. Fladdermössen navigerar nämligen med hjälp av en radarliknande princip – genom att avge ständiga ljudstötar vars eko de sedan fångar upp och kan skapa sig en uppfattning av sin omgivning utifrån.

I en nyligen genomförs studie konstateras att många fladdermössarters naturliga habitat hotas av mänsklig aktivitet som på olika sätt alstrar buller. I studien har man tittat på fladdermusarten Tadarida brasiliensis, en veckläppad fladdermus som är vanlig i södra USA. Vid olje- och gasfälten i Texas störs fladdermössen av kompressorstationer som alstrar ett brett band av buller, även högfrekvent ultraljudsbuller som det mänskliga örat inte kan höra men som fladdermössen störs av.

Fladdermössen uppges dock försöka anpassa sig till det mänskliga bullret genom att gå upp i frekvens, över 35kHz, för att undvika att störas av bullret när de jagar insekter i natten.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut

Levde för 3,2 miljoner år sedan. . Ny 3D-rekonstruktion visar människans tidiga ursprung.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet

Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.. "Påverkar barnens verbala förståelse och förmågan att tolka och bearbeta sinnesintryck."0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0