Buss beskjuten i Stockholmsförort

Publicerad 18 april 2017 kl 08.14
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En buss i Flemingsberg söder om Stockholm utsattes under annandag påsk för en misstänkt beskjutning,

Dela artikeln

Larmet kom in till polisen vid halv sex-tiden på kvällen. En buss i närheten av hållplatsen Vårdkasen på Huddingevägen mot Stockholm uppges då ha blivit beskjuten från en bil.

– Det är ett hål i rutan och då har man tolkat det som att man har skjutit, berättar Kjell Lindgren på Stockholms­polisen för Fria Tider.

– Larmet säger: Någon som skjutit in i bussen, bussen står stilla nu. Så kom larmet in på 112.

En bakruta träffades av minst ett skott från ett okänt vapen. Enligt den rapport som polisen publicerat på sin hemsida fanns initialt misstankar om att bussen utsatts för stenkastning alternativt beskjutning från ett luftvapen. Ingen skadades fysiskt vid händelsen.

En anmälan om vapenbrott, framkallande av fara för annan samt skadegörelse upprättades av polisen. Ingen greps misstänkt för händelsen.

– De har inte fått slag på den bilen som larmades ut i första skedet, säger Lindgren.

Hållplatsen Vårdkasen ligger mellan två så kallat utsatta bostads­förorter i södra Stockholm.


Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0