Kronkursen

Busslinjer dras in – har inte råd att tanka

Publicerad 23 maj 2019 kl 13.27

Ekonomi. Länstrafiken i Kalmar län, KLT, drar in flera busslinjer, skriver Östra Småland. Orsaken är att bränslepriserna skenar i sviterna av Riksbankens senaste besked om fortsatt minusränta.

Dela artikeln

Bland de turer som skrotas finns 18 i staden Kalmar och några linjer i Oskarshamn och Västervik.

Vidare föreslås justeringar som innebär att trafik glesas ut eller en tur dras in morgon eller kväll.

I slutet av april steg bensinpriset för 95 oktan blyfri för första gången till över 17 kronor per liter. Sedan dess har kronans värde fortsatt att falla mot såväl euron som dollarn. Kronan är nu den svagaste sedan dåvarande finansminister Anders Borg lanserade sitt "räddningspaket" för bolånesektorn 2008, som innehöll statliga garantier på 1.500 miljarder kronor, eller totalt 166.000 kronor per svensk. Det generösa paketet stärkte bostadsmarknaden men pressade ned kronan till bottennivån i juni 2009.

Bankjätten Nordea varnar nu för att Riksbankens räntepolitik hotar hela den svenska ekonomin till följd av pressen på den svenska kronan, skriver Dagens Industri. Banken spår samtidigt att nästa räntehöjning, som kommer att sticka hål på landets bostads- och kreditbubbla, skjuts på framtiden i ”många år”.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0